Obciążenie natychmiastowe

Implant może być umieszczony w zębodole bezpośrednio po ekstrakcji, jeżeli zastane warunki w jamie ustej pacjenta są odpowiednia. Możliwe jest natychmiastowe obciążenie wszczepu odbudową protetyczną, pod warunkiem, że stabilność pierwotna implantu jest wystarczająca. Przykręcamy łącznik - część łączącą implant z koroną oraz zakłądamy koronę czasową, której celem jest kształtowanie  dziąsła. Następnie zakłądana jest korona ostateczna.

Wybór metody obciążania uwarunkowany jest gęstością kości pacjenta.

Kiedy otwór po usuniętym zębie jest na tyle mały, że można powiększyć go wiertłem do rozmiaru wkręcanego implantu, możliwe jest wykonanie natychmiastowej implantacji. Jedynym warunkiem w takim przypadku jest brak stanu zapalnego zęba.

Dzięki implantacji natychmiastowej możliwe jest otworzenie pojedyńczych koron zębowych jak również większych prac protetycznech na implantach już w dniu zabiegu. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu implantów pokrytych tytanem lub hydroxyapatytem, gdyż doskonale adaptują się w świeżym zembodole powstałym po usunięci zęba oraz w kości, w której nie ma zęba od dawna. Dzięki tej technice większe są możliwości odbudowy na implancie niż w przypadku implantacji klasycznej, ponieważ eliminowane są niektóre etapy pośrednie. Daje nam to korzyści w postaci zaoszczędzonego czasu.

Chirurdzy staraja się coraz częściej obciążać implant rezygbnując z dwuetapowej procedury wszczepienia implantu.