Zdjęcie zęba

Badanie radiologiczne (RTG) jest dodatkowym badaniem wykorzystywanym w stomatologii, umożliwiającym postawienie prawidłowego rozpoznania oraz umożliwiającym zaplanowanie dalszego leczenia. Obraz rentgenowski zębów oraz kości jest rzutem trójwymiarowym badanych zębów lub kości na płaszczyznę błony rentgenowskiej. Ocena każdego zdjęcia musi być poprzedzona wnikliwym wywiadem i badaniem, gdyż dopiero wtedy zyskuje ono pełną wartość.

Współczesne aparaty RTG, klisze RTG nowej generacji o bardzo dużej czułości pozwalają zredukować czas naświetlania do minimum (są to ułamki sekund), nie generują szkodliwego promieniowania rozproszonego.

Radiowizografia to zestaw urządzeń pozwalający w sposób prosty i bezpieczny dla Pacjenta uzyskać zdjęcie rentgenowskie w ciągu kilku sekund na ekranie monitora. Wyeliminowany jest czas ok. 4 - 5 minut, który był potrzebny na tradycyjne wywołanie kliszy. Dzięki zastosowaniu specjalnego czujnika widzimy zdjęcie na ekranie monitora powiększone, dzięki temu możemy dostrzec dużo więcej szczegółów. Dzięki zastosowaniu specjalnego oprogramowania możemy mierzyć długość kanałów korzeniowych, mierzyć i sprawdzać gęstość kości, obserwować postęp leczenia.

To właśnie dzięki konstrukcji czujnika dawka promieniowania rentgenowskiego, jaka potrzebna jest do wykonania zdjęcia została dziesięciokrotnie zmniejszona w porównaniu do zdjęć na kliszy.

Zdjęcie możemy wydrukować i wydawać pacjentom do domu.

Średnia dawka promieniowania podczas wykonywania zdjęcia zęba to 2,17 mSv czyli mniej niż naturalne promieniowanie gruntu, czyli w ciągu roku nie odwiedzając gabinetu dentystycznego, jesteśmy pod wpływem takiej ilości promieniowania jak podczas wykonywania 504 zdjęć zębowych.

Ilość promieniowania pochłoniętego przez pacjenta (absorpcja) jest jeszcze mniejsza.

Poziom bezpieczeństwa zaabsorbowanej dawki wyznacza poziom absorpcji organów wyjątkowo czułych na promieniowanie: szpiku kostnego, tarczycy i ślinianek.

Współczesne aparaty rtg są zaprojektowane tak, aby wiązka promieni była ograniczona tylko do powierzchni odpowiadającej wielkości błony RTG i co za tym idzie do powierzchni zęba i otaczającej go kości służy temu tzw. koliminator - 30 cm tuba wyłożona ołowiem.

Podsumowując:

  • nowoczesne aparaty RTG wyzwalają minimalną dawkę promieniowania,
  • dzisiejsze błony rentgenowskie redukują czas ekspozycji do ułamka sekundy,
  • wewnętrzne organy czułe na promieniowanie (szpik) nie znajdują się polu promieni,
  • rtg a tarczyca jest dodatkowo chroniona przez ołowiany kołnierz.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy podczas ciąży można wykonywać zdjęcia RTG?

W nagłych przypadkach ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania zdjęć zębowych.

Ile zdjęć zębowych można wykonać w ciągu roku?

Odpowiedzią jest - tyle ile jest konieczne do najlepszego wyleczenia zębów.