Diagnostyka Ortodontyczna
Leczenie ortodontycznepowinno rozpocząć się od dobrej diagnostyki, czyli ustalenia co wpływa na powstanie danej wady. W tym celu wykonywane są badania kliniczne takie jak:
- gipsowe modele diagnostyczne,
- zdjęcia ortopantomograficzne,
- zdjęcia cefalometryczne.
Wywiad lekarski
Bardzo ważnym elementem diagnostyki jest wywiad lekarski. Określenie przyczyny wady zgryzu, planowane i dalsze planowanie leczenia ortodontycznego. W leczeniu ortodontycznym stosowane są różne aparaty ortodontyczne:
- aparaty wyjmowane,
- aparaty montowane na stałe.
Czas trwania leczenia
Przeciętnie czas leczenia trwa 2-3 lata i zależy on nie tylko od wady zgryzu ale również od budowy kości pacjenta. Ważnym elementem wpływającym na czas leczenia jest współpraca z pacjentem. W przypadku aparatów wyjmowanych pacjent powien nosićaparat przynajmniej 12 godzin na dobę, a więc 4-5 godzin w ciągu dnia - okres czynnego leczenia, oraz w nocy - okres retencji. W przypadku aparatu stałego pacjent powinien zachowywać szczególną higienę jamy ustnej, myć zęby po każdym posiłku. Po zakończeniu leczenia aparatem stałym nie mniej ważne jest leczenie retencyjne trwające często 1-2 lat. Niezbędnymwarunkiem do prawidłowego leczenia ortodontycznego są regularne wizyty w gabinecie ortodontycznym.